СЕДЕМТЕ НАЙ-МОДЕРНИ КОЗМЕТИЧНИ СЪСТАВКИ
Компонентите, съставляващи козметиката, престанаха да бъдат нещо задкулисно и магическо. Днес всеки втори потребител или внимателно чете съставките на продуктите, преди да ги купи, или търси специфични съставки в козметичните продукти.
Активните компоненти в козметиката, работещи в полза на красотата, са обект на внимание от страна на козметолози, beauty редактори, блогъри и, разбира се, купувачи.
Направихме за вас селекция от седемте най-подходящи козметични съставки, доказали своята висока ефективност в грижата за кожата.
1. БАКУЧИОЛ
Ретинолът (витамин А) все още не отстъпва мястото си, но неговият растителен аналог от ново поколение бакучиол сериозно го конкурира. Екстрактът от растението Psoralea colifolia (Bakuchi) предизвика еуфория в beauty общността поради уникалните си свойства. Той дава на кожата същите ефекти, заради които обикновеният синтетичен ретинол е толкова популярен, като същевременно е нежен дори към чувствителната кожа и няма сезонни ограничения.
Бакучиолът е изключително полезен компонент в козметиката. Подобрява текстурата на кожата чрез активиране на обновяването на клетките. Повишава стегнатостта и еластичността, помага за изглаждане на бръчките. Действа чудесно и при смесена, мазна и проблемна кожа – помага да изглежда матирана по-дълго, намалява възпалението и омекотява. Бакучиолът стимулира колаген I, III и IV и е клинично доказано, че намалява множеството признаци на стареене, включително грапавост и сухота, фини линии и бръчки, подобрява тена на кожата, еластичността и стегнатостта.
Серия PRESTIGE на Лаборатории Jean d'Arcel използва бакучиол в най-новият си продукт Енергиен бустер концентрат против стареене с бакучиол.
2. ЦЕНТЕЛА АЗИАТИКА (Centella Asiatica)
Диворастящото растение Азиатска центела, наричано още "тигрова трева" съдържа две важни киселини, които са научно тествани и тяхната ефикасност е била потвърдена. Действието му се изразява в повишаване на синтеза на колагеновите влакна, подобрява дренирането на кожата и лимфната дейност. Изследванията върху активните вещества показват, че това е истински „източник на вечна младост“ за човешките фибробласти. Това, което първоначално се случва невидимо на клетъчно ниво, скоро става ясно видимо под формата на по-стегната и еластична кожа.
Козметиката с Centella перфектно облекчава дразненето, прави кожата по-еластична, бори се със свободните радикали и отслабва ефекта на ултравиолетовите лъчи. Засилва способността на кожата да усвоява активните вещества и подобрява нейната еластичност. Екстрактът от Азиатска центела има изглаждащ ефект върху кожата и се бори ефективно с целулита. Контролира размера на порите и подпомага тяхното свиване.
Линия MIRATENSE LIFT DETOX на Лаборатории Jean d'Arcel съдържа Centella Asiatica като активна съставка в своите продукти.
3. ВИТАМИН С
Може би най-слънчевият и известен витамин, един от най-популярните компоненти на козметиката за грижа за кожата. От детството си всички сме чували за супер свойствата на витамин С в борбата с настинките и от много години той успешно се използва в козметологията.
Витамин С предпазва кожата от вредните ефекти на ултравиолетовата светлина и увреждането от свободните радикали, като по този начин забавя процеса на стареене в клетките. Проучванията показват, че той може да помогне за намаляване на появата на бръчки, избледняване на обезцветяването, успокояване на възпалението, подобряване на тена на кожата и дори засилване на производството на колаген.
Редовната употреба на локален витамин С може да осигури здравословен тен и дори може да подобри резултатите от други продукти за грижа за кожата. Нежно изравнява тена, освежава и тонизира кожата. За всеки тип кожа на всяка възраст. Ако търсите начин да придадете на външния си вид естествен тласък и в същото време да се предпазите от увреждане от слънцето, помислете за добавяне на продукт с витамин С към вашата рутина.
Серия ARCELMED на Лаборатории Jean d'Arcel използва Витамин С 10% в Дермален серум с витамин С.
4. СКВАЛАН
По своя състав скваланът е свързан с кожните липиди, поради което лесно се интегрира в нейния рогов слой и насърчава бързото омекотяване и възстановяване. Скваланът може да бъде от животински или растителен произход и е популярен като съставка в натуралната козметика. Растителният сквалан е предпочитан по етични причини. Например маслиновият сквалан бързо успокоява кожата, помага при сухота, лющене и усещане за стягане. Подобрява нивата на хидратация, тъй като подпомага задържането на влага в кожата. Подмладява и дава на кожата усещане за комфорт.
Но това не е всичко: скваланът действа и като витамин. Той гарантира, че другите кожни липиди не се окисляват, тоест скваланът е антиоксидант. Какво означава това? Свободните радикали се произвеждат навсякъде в организма ни. Тези молекули са нестабилни и постоянно търсят партньори, с които да реагират. Те нанасят всякакви щети. Скваланът може да превърне свободните радикали в молекулярен кислород и по този начин да защити кожата ни.
Скваланът се използва все по-често във висококачествената козметика. Тъй като тялото ни "познава" сквалана, той е много съвместим и алергиите към сквалан са практически елиминирани.
5. НИАЦИНАМИД
Ниацинамидът е форма на витамин B3. Това е един от основните активни компоненти на козметиката за укрепване на защитните свойства на кожата. Помага за намаляване на появата на бръчки и повишава нивата на хидратация. Има подмладяващ ефект, подобрява общото състояние и вида на кожата. Благодарение на своите овлажняващи свойства, ниацинамидът може да укрепи кожната бариера и по този начин ефективно да противодейства на загубата на вода в епидермиса. При редовна употреба производството на себум също се балансира, което индиректно означава, че се появяват по-малко замърсявания и пъпки и се рафинират разширените пори. Благодарение на своите изсветляващи свойства, ниацинамидът може също така да намали хиперпигментацията и белезите от акне, правейки тена видимо по-равномерен.
Серия PRESTIGE на Лаборатории Jean d'Arcel използва ниацинамид в най-новият си продукт Хидратиращ бустер концентрат с ниацинамид против признаците на стареене.
6. САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА
Любимо средство за лечение на акне на дерматолозите по цял свят. Салициловата киселина се намира в естествени екстракти като върбова кора. Също така се синтезира в лаборатории и се използва не само като актив, но и като консервант. Салициловата киселина е BHA (бета-хидрокси киселина), а едно от нейните производни е добре познатата ацетилсалицилова киселина (аспирин). В козметологията салициловата киселина се цени за своите противовъзпалителни, антисептични и кератолитични свойства. Помага в борбата с мазната кожа, акнето, почиства порите и подобрява текстурата на кожата.
Салициловата киселина е ключова съставка в много продукти за грижа за кожата и идеалният диапазон за дозиране на салицилова киселина зависи от продукта. Като цяло тя попада в диапазона от 2% до 5%. Това означава, че количество салицилова киселина с размер на грахово зърно ще бъде ефективно при лечение на акне и намаляване на петна.
7. ГЛИКОЛОВА КИСЕЛИНА
Гликоловата киселина е алфа хидроксилна плодова киселина (AHA). Тя може да бъде както синтетична, така и естествена, получена от растителни компоненти (например от захарна тръстика). Гликоловата киселина има много ниско молекулно тегло и ниска киселинност, така че прониква в епидермалните слоеве на кожата по-лесно от другите AHA. Тя разхлабва подобното на лепило вещество, което задържа мъртви кожни клетки върху най-горния слой, разкривайки по-нова, по-здраво изглеждаща кожа.
Основните ефекти, които осигурява в грижата за кожата: ексфолиране, подобряване на текстурата и тонуса на кожата, намаляване на бръчките и пигментацията, придаване на здрав блясък. Гликоловата киселина може да помогне за минимизиране на видимите признаци на стареене на кожата, като увреждане от слънцето, същевременно подпомага синтеза на естествен колаген, за да се намали появата на повърхностни линии и бръчки.
Можете да намерите гликолова киселина в различни продукти във вашата рутинна грижа за кожата - от почистващи препарати до тонери и овлажнители и дори домашни химически пилинги! Концентрация между 5 и 10 % гликолова киселина са идеални за продукти, които можете да използвате у дома. Опитайте се да включите избрания от вас продукт в рутината си веднъж седмично, за да наблюдавате как кожата ви реагира, и винаги използвайте SPF през деня (тъй като киселините могат да повишат чувствителността на кожата към слънчева светлина).