Сънят – оръжие на красотата I
Най-ефективното козметично средство е сънят. Откритията в хронобиологията показват, че процесът на клетъчна регенерация започва след 18 ч. и достига своя пик около полунощ. Неслучайно сънят до полунощ е известен като „сън на красотата”. За съжаление, с напредване на възрастта способността на клетките да се обновяват намалява и тогава на помощ идват специално разработените продукти за нощна грижа за кожата.
Защо е необходим нощен крем? Първоначално появата на нощния крем на тоалетката на всяка грижеща се за красотата си жена е предшествана не от изследванията на учените, а от стремежа на сътрудниците на една козметична компания, които в началото на миналия век, обезпокоени от ниските продажби, решили да разнообразят предлаганите кремове за лице. Те променят леко състава на продуктите и ги разделят на дневни и нощни, с което повишават интереса на потребителките.
От този момент специалистите започват активно да проучват нощната грижа за кожата и за начало откриват, че наистина потребностите й се променят в рамките на денонощието. През деня кожата постоянно се нуждае от защита срещу вредните UV лъчи, вятъра, студа, замърсения въздух. Тези агресивни външни фактори провокират кожни раздразнения или възпаления и неминуемо водят до преждевременно остаряване. Учените доказват, че по време на сън в кожата се усилват обменните процеси, което спомага за по-доброто усвояване на активните съставки, съдържащи се в съответния продукт за нощна грижа.
Защо е така? На първо място, циркулацията на кръв и консумацията на кислород се увеличават и се стимулира клетъчният метаболизъм. През нощта, докато тялото си почива, кожата е в изключително активна фаза – клетъчното обновяване се удвоява по време на сън. И на второ място, температурата на кожата се увеличава с половин градус, създавайки ефект „минисауна”, като по този начин се повишава възприемчивостта й към активните съставки. Изводът: през нощта кожата работи активно, за да запази младежкия си вид.
За разлика от дневните кремове, нощните са с по-богата текстура и в състава им са включени повече подхранващи съставки. Също така, активните вещества в тях са с по-висока концентрация, за да може кожата максимално да „поправи” щетите, нанесени й през деня. Обикновено съдържат растителни масла и екстракти, етерични масла, витамини А, С и Е, алфа-хидрокси киселини, фитоестрогени, колаген, аминокиселини, минерални соли, флавоноиди, специални полимери и други компоненти. Изключение са продуктите за мазна кожа, които са с лека консистенция и съдържат противовъзпалителни и регулиращи мастната секреция съставки. Важно е да знаете, че някои активни вещества, съдържащи се в продуктите за нощна грижа, се разрушават под въздействието на UV лъчите (например ретиноидите, отговорни за клетъчното обновяване), затова тези продукти не бива да се използват през деня.