Нов живот за кожата на тялото 2 част
Продължение на Нов живот за кожата на тялото 1 част
Втората стъпка от грижата за кожата на тялото е:
2. Ексфолиация
Веднъж или два пъти седмично е необходимо дълбоко почистване на кожата с пилинг продукт. Особено внимание трябва да обърнете на по-грубата кожа на лактите и коленете. Редовната ексфолиация на тялото е много полезна, защото по този начин се почистват порите от замърсявания в дълбочина, отстраняват се мъртвите клетки от повърхността на кожата, подобрява се дихателната ѝ функция, стимулират се процесите на обновяването ѝ. Освен това ексфолиацията подобрява кръвообращението, като спомага за насищането на кръвта с кислород, а това от своя страна възвръща естествения ѝ блясък и жизненост и забавя процесите на стареене. Трябва да отбележим, че гранулките в скрабовете за тяло са по-големи от тези, които се влагат в пилинг продуктите за лице. Затова жените, при които има склонност към появата на разширени капиляри, трябва да избират ексфолианти с фини частици, които не травмират кожата.
Добре е да знаете, че преди ексфолиацията тялото трябва да е добре навлажнено под душа, а нанасянето на пилинг продукта е с кръгови масажни движения, докато се образува пяна. Винаги започвайте от местата, където кожата е по-дебела (лакти, колене, пети), и масажирайте по-деликатно участъците, където е по-нежна (гърди, свивки на коленете). Масажът представлява вид повърхностно стимулиране на лимфната и венозната циркулация и е изключително полезен за общото здравословно състояние на организма. След като нанесете навсякъде ексфолианта, изплакнете тялото обилно с хладка вода (до отстраняването на всички гранулки). В противен случай отстатъците от продукта може да предизвикат кожни раздразнения.
Съвременните ексфолианти са със специално разработени формули и осигуряват не само пилинг ефект, но и овлажняват, омекотяват, ревитализират и подпомагат изглаждането на „портокаловата“ кожа. На козметичният пазар се предлагат и пилинг продукти с етерични масла, които като своеобразно ароматерапевтично средство може да имат успокояващ (иланг-иланг, лайка, роза) или тонизиращ (лимон, бергамот, грейпфрут) ефект върху организма.
3. Хидратация и подхранване
Такава е кожата на тялото на повечето жени, затова главната им задача е да запазят този дар на природата, активно да се противопоставят на процесите на стареене и да удължат младостта ѝ. Овлажняващите средства са предназначени за ежедневна грижа за кожата и тялото. Подхранващите кремове се препоръчват при суха кожа, а също така и за интензивна грижа през зимата. Леките тонизиращи гелове и млека са идеални за по-младата кожа и особено, когато се прилагат сутрин – не само овлажняват, но имат и освежаващо и ободряващо действие. Лосионите за тяло от дадена парфюмна линия хидратират, омекотяват и придават същия аромат както парфюма. Идеални са, когато искате да сте в унисон с любимото ухание. А ако кожата ви започне да губи еластичност и е налице отпускане, изберете продукти с анти-ейдж действие.
Кожата на тялото е нееднородна – всеки участък има своите особености и се нуждае от специфични грижи.
Деколте - в тази област тя е тънка, чувствителна и склонна към преждевременно стареене – първо в тази зона се появяват бръчици и пигментни петна. Затова редовно използвайте овлажняващи и подхранващи кремове, както и продукти, които възстановяват еластичността и тонуса ѝ.
Гърдите – деликатна зона, изискваща специални грижи, тъй като кожата лесно се отпуска, губи стегнатостта си, възможна е и появата на стрии. Необходими са продукти, които едновременно хидратират, успокояват и стягат.
Раменете и гърба – при някои жени кожата там е по-мазна. В този случай изберете продукти, които отстраняват излишното омазняване, нормализират работата на мастните жлези и предотвратяват появата на пъпчици.
Горната част на ръцете – след определена възраст кожата там се отпуска и пигментира, понякога се появява и целулит. Възстановяването ѝ е доста трудно, необходими са не само козметични средства, но и апаратни процедури. Затова не пренебрегвайте фитнес упражненията – ще я запазят в отлично състояние. Колкото до дланите и ноктите, постоянно използвайте защитни и омекотяващи продукти и не пропускайте посещенията при маникюристката.
Корема – кожата там е склонна към преразтягане и образуване на стрии. Най-добрият метод срещу тях е превенцията – избягвайте резки промени в теглото и полагайте необходимите грижи по време на бременност със специално разработените козметични средства. А при първите признаци на отпускане и омекване на кожата на корема е необходимо да започнете да масажирате тази зона с помощта на хидратантен и стягащ тъканите крем. Масажът е особено необходим, защото само благодарение на тази техника кожата може да бъде поддържана здрава и да се предпази от преждевременно отпускане.
Бедрата – застрашени са както от появата на целулит, така и от стрии. Затова не допускайте драстично увеличаване или сваляне на теглото, увеличете двигателната си активност и периодично използвайте антицелулитни продукти освен ежедневните хидратиращи или подхранващи лосиони. Когато целулитът е в начален стадий, много бързо с помощта на един курс от подходящи терапии и прилагане на антицелулитни продукти в домашни условия можете да се справите с този проблем. При напреднал стадий обаче са необходими доста усилия и съчетаване на различни професионални методи за успешното отстраняване на целулитните депа.
Лактите и колената – кожата им е по-груба и освен редовна ексфолиация не забравяйте и прилагането на омекотяващи кремове и балсами.