Лечение и терапии при акне 1 част
Целта на лечението на акне е да се изчистят акнеичните петна и колкото е възможно да се предотврати образуването на белези. Има различни видове лечение, които работят по различни начини. Лекар дерматолог ще Ви посъветва какво лечение да предприемете, което често зависи от тежестта и вида на акнето. Лечението може да е локално върху кожата и/или прием на таблетки, а също и терапии със съответната апаратура като лазери, синя LED светлина, микродермабразио и др.
Може да предпочетете да не лекувате акне, което не е възпалено - ако просто има комедони и/или бели точки (милиуми) и леки пъпки. Често серия от професионални терапии за почистване на кожата е достатъчно да повлияе на тази лека степен на акне и да постигне много добри резултати.
Средната степен акне е често срещано и обикновено минава във времето, без да оставя белези. Въпреки това, възпаление от акне може да остави белег. Ако развиете възпаление, като зачервяване, червени петна, гнойни пъпки, и т.н., най-добре е да се лекува рано, за да се предотврати образуването на белези.
Лечение с бензоил пероксид
Стандарт в лечението на леко до средно тежко акне е третиране с бензоил пероксид. Той има три действия - убива бактериите, намалява възпалението и помага да се премахнат блокираните пори. Така се подпомага изчистването на възпалените петна и комедоните. Можете да си купите бензоил пероксид в аптеките, без рецепта. Предлага се с 2.5%, 4%, 5% и 10% съдържание на бензоил пероксид. Работи най-добре, ако се измие кожата 20-30 минути преди употреба. Често предизвиква леко дразнене на кожата. Ако кожата ви е раздразнена след употреба, спрете да го използвате, докато дразненето не отмине. След това опитайте отново с по-ниско съдържание (например 5% или 2,5%), или намалете времето, през което е върху кожата ви. Използвайте препарат на водна основа (а не една алкохолна основа). В началото нанесете един път дневно и измийте след няколко часа. Постепенно увеличавайте продължителността на времето върху кожата. Целта е да се прилага два пъти дневно, когато свикнете с него.
Лечение с ретиноиди
Локалните ретиноиди (витамин А-съдържащи медикаменти), ускоряват премахването на мъртвите клетки и почистването. При тежките форми се включва орален ретиноид – Изотретиноин, който понижава функцията на мастните жлези и кератинизацията и е изключително ефективен при акне. Води до пълна ремисия при почти всички пациенти.
Рискове и реакции при лечение с ретиноиди:
- Възможно е да се развие някакво зачервяване и лющене на кожата. Тази тенденция ще отшуми с течение на времето.
- Петната понякога се влошават, преди да се подобрят.
- Кожата ви може да стане по-чувствителна към слънчева светлина. Ето защо, най-добре е локални ретиноиди да се прилагат през нощта и да измиете на сутринта. A слънцезащитен крем може да помогне, ако се излагате на слънце.
- Най-честите нежелани лекарствени реакции са парене, дразнене и сухота. Следователно, може първо да използвате ниско съдържание, по-рядко приложение и за по-кратък срок на действие.
- Не трябва да сте бременна или да възнамерявате да забременеете, тъй като има лек риск от увреждане на плода. Обсъдете с вашия лекар, контрацепция, ако е необходимо.
Лечение с локални антибиотици
Има различни локални антибиотични препарати. Те намаляват броят на бактериите и помагат за лекуване на възпалението. Въпреки това, те имат малък ефект върху блокираните пори. Така че, те обикновено са добри в лечение на възпалено акне, но комедони и кистички могат да останат. Нужна ви е рецепта за получаване на антибиотик. Той може да причини леко дразнене, но като цяло има по-малко странични ефекти, отколкото други локални препарати. Локалните антибиотици обикновено се предписват в комбинация с други лекарства. Използването им може да увеличи риска от привикване към антибиотика и да направи лечението по-малко ефективно.
Лечение с азелаинова киселина
Азелаиновата киселина е алтернатива, която работи предимно за прочистване на блокираните пори и в изчистването на комедони и кистички. Има някакъв ефект върху намаляването на възпалено акне, но не толкова, колкото антибиотиците или бензоил пероксида. Въпреки това, може да доведе до по-малко дразнене на кожата от бензоил пероксид. Лечението с азелаинова киселина не бива да бъде повече от 6 месеца.
Следва Лечение и терапии при акне 2 част