Красота без скалпел и игли - мисията (не)възможна? част III
Знаете ли, че сънят, упражненията и стресът имат пряко въздействие върху кожата ни и могат или да намалят и забавят процеса на стареене или да го ускорят?
1. Сън
Известно е, че когато спим, тялото ни преминава в режим на възстановяване. Хормонът на растежа, който е от решаващо значение, както за възстановяването, така и за регенерирането нах кожните клетки, се секретира главно по време на дълбок сън. Липсата на сън може да възпрепятства този процес, което води до ускоряване на появата на признаци на стареене като бръчки, петна, увиснала кожа и неравномерен тен. Изследвания показват, че хроничното лошо качество на съня е свързано с повишени признаци на стареене, намалена функция на кожната бариера и по-ниска удовлетвореност от външния вид. И обратно - хората, които спят по 7-9 часа на нощ имат значително по-хидратирана кожа и показват по-малко признаци на стареене в сравнение с тези, които спят по 5 часа или по-малко.
2. Упражнения
Физическата активност действа пряко на кръвообращението като увеличава притока на кръв, който подхранва кожните клетки с кислород и хранителни вещества, като същевременно изхвърля отпадните продукти. Според проучване на канадски учени, хората над 40 години, които редовно тренират, имат състав на кожата, подобен на този на 20-30 годишните. По време на тренировка тялото се насища с кислород. Това е полезно за дермата, защото подобрява цялостната й еластичност. Освен това увеличения приток на кислород помага за изхвърлянето на токсините, които могат да запушат порите и да предизвикат омазняване и кожно раздразнение. Друго безспорно предимство на упражненията е, че помагат за увеличаване производството на колаген. Така съществуващите бръчки са по-малко видими, а появата на нови – отложена във времето. И накрая – упражненията действат в посока насърчаване растежа на клетките. Това е полезно за кожата, защото помага да се заменят старите и увредени клетки с нови и здрави. В резултат на това редовното практикуване на физическа активност помага за подобряване на цялостния вид и текстура на дермата.
3. Стрес
Стресът от съвременния живот - нещо, от което трудно можем да избягаме. Когато сме под въздействието на стрес, тялото ни произвежда повече кортизол - хормонът на стреса, който стимулира мастните жлези в кожата и те ускоряват производството на себум. Това може да направи кожава мазна, особено около брадичката и Т-зоната, да доведе до възпаления по кожата и да обостри състояния като акне, екзема и псориазис. От друга страна липидната бариера е отслабена от излишния кортизол, което намалява естественото производство на хиалуронова киселина в организма. Това означава, че способността на кожата да се хидратира намалява и тя става суха и повяхнала.
За съжаление последиците от хроничния стрес се натрупват с течение на времето. Колкото по-често сме под влиянието на стрес, толкова повече симптомите ще се обострят, включително появата на дълбоки бръчки. Всъщност, причината за появата на бръчките, породени от стрес, е заложена в нашето ДНК. Теломерите, които са окончанията на хромозомите, поддържат структурата на ДНК и предотвратят увреждане. Но с времето теломерите растат по-къси. Този естествен процес на стареене често води до фините линии и бръчките, които свързваме с годините, но стресът ускорява този процес.