Красота без скалпел и игли - мисията (не)възможна? част II
Продължаваме да разсъждаваме по темата възможно ли е да запазим младостта възможно най-дълго без да прибягваме до скалпел и игли. Вече уточнихме, че процесът на стареене е повлиян от редица външни и вътрешни фактори и че ние, до голяма степен, можем да влияем върху външните. Да видим кои бяха те - UV лъчение, замърсяване на околната среда, нездравословен начин на живот (което включва тютюнопушене, неправилно хранене, липса на сън, недостатъчна физическа активност, нередовна и/или неправилна грижа за кожата).
Ще започнем с факторите замърсен въздух и UV лъчение. Кожата ни (както и целия организъм) постоянно е изложена на различни замърсители като фини прахови частици, летливи органични съединения, азотен диоксид, полициклични ароматни въглеводороди, токсични газове и химикали и др. Тяхното въздействие може да има сериозни здравословни последици, а на кожата - дерматологични проблеми и ускоряване процеса на стареене. Въпреки, че кожата действа като защитна бариера между вътрешните системи на тялото и външната среда, тази бариера не е непропусклива за въздействието на замърсителите в околната среда. Когато са в контакт с нея, те проникват в епидермалните слоеве, което води до оксидативен стрес, възпаления и увреждане на ДНК. Налице са признаците на преждевренно стареене - бръчки, загуба на еластичност, неравномерен тен, запушване на порите, поява на пъпки и т.н. Оксидативният стрес може да изчерпи естествените антиоксиданти на кожата, което допълнитело ще разруши нейната защитна функция.
Какво можем да направим? С няколко лесни за прилагане рутинни грижи и промени в начина на живот можем успешно да намалим вредните ефекти от замърсяването. Редовното и цялостно почистване е първата стъпка и е от ключово значение за премахване на замърсителите, които се натрупват по повърхността на кожата. Важно е да изберете почистващ продукт, който ще отстрани замърсяванията, но няма да я лиши от защитните елементи като влага и мазнини. Кардинална грешка е да измиете лицето си с тоалетен сапун - това не само ще доведе до изсушаване, но и ще отмие естествената защитна хидро-липидна обвивка на кожата. А за нейното изграждане и възстановяване са необходими цели четири дни. Помнете, че силната кожна бариера може да предотврати проникването на замърсителите като междувременно поддържа влагата в кожата.
Що се отнася до неутрализирането на свободните радикали на помощ идват антиоксидантите. Те могат да се приемат вътрешно (с храната) и външно (с козметични продукти) - с тази стратегия ще намалим оксидативния стрес отвътре и отвън. Продуктите за грижа за кожата съдържащи антиоксиданти като витамин С, Е, К, F Q10 и много други са прекрасно средство за възстановаване на уврежданията на кожата и за предпазване от бъдещи такива.
UV лъчите - всички знаят, че те водят до преждевременно стареене като бръчки, старчески петна и липса на еластичност. Тези признаци могат да се проявят още в края на 20-те години, особено ако сме злоупотребявали със слънчевите бани. От гледна точка на красотата UVА лъчите са основната причина за фотостареенето, но UVВ пък допринасят за увреждането на кожната структура и развитието на различни видове рак на кожата. В първата част на тази статия казахме колко е важно да нанасяме качествен продукт с висок слънцезащитен фактор, най-добре е той да е с широк спектър, тоест да предпазва и от UVА и от UVВ - това е нашата директна стратегия срещу UV лъчите. Индиректната стратегия е да стоим на сянка в часовете на пиково ултравиолетово лъчение между 10 и 16 ч., да спазваме здравословна диета с храна, богата на антиоксиданти и да използваме козметика с антиоксиданти.
В трета част ще разгледаме и останалите външни фактори и какво можем да направим, за да забавим процеса на стареене максимално дълго.