Красота без скалпел и игли - мисията (не)възможна? част I
Днес ще засегнем една тема, която вълнува голяма част от съвременните жени: можем ли дълго време да запазим лицето си свежо и младо без да прибягваме до инжектиране на различни вещества или до услугите на пластичен хирург? Възможна или невъзможна е тази мисия?
Много от дамите са скептични и предпочитат изобщо да не чакат, а веднага да си запазят час при дерматолога или хирурга. В стремежа си да съживят кожата си, те са готови на всякакви интервенции. Разбира се, всяка жена е свободна да прави каквито процедури прецени и иска, но възможно ли е, ако правилно се грижим за кожата си, да забавим процеса на стареене или да отложим началото му? Да видим!
Често пъти, поглеждайки се в огледалото, особено ако сме минали една определена възраст, си мислим, че отпечатъка на времето и стреса от съвременния живот са се отразили на лицето ни и това със сигурност е така. Иска ни се фините бръчици около очите да се заличат, челото ни да е гладко, да нямаме силно изявени назолабиални бръчки, овала ни да е стегнат – с две думи: искаме младост!
Но имаме ли изградена рутина в грижата за кожата или просто разчитаме на „добрите си гени“ и си казваме „има време“?
Истината е, че дори да прибегнем до услугите на дерматолог, процедурите ще имат краткосрочен ефект, ако не полагаме ежедневна грижа за нашата кожа. Ако навреме се научим как правилно да почистваме, подхранваме и защитаваме кожата си, може изобщо да не се наложи да стигаме до игли и да остаряваме бавно, красиво и с финес.
Едно от най-важните неща е да осъзнаете необходимостта от превантивна грижа и от редовна защита. Запомнете, че причина номер 1 за преждевременно стареене на кожата е UV радиацията. На каквато и възраст да сте – тийнейджър, ранните 20, началото на 30-те, без значение – не излизайте навън без слънцезащита! Това ще предотврати увреждане на кожата в бъдеще и тя ще ви бъде благодарна.
Процесът на стареене е доста сложен и се характеризира с редица видими и не толкова видими структурни изменения, които засягат както епидермиса (външния слой), така и дермата (вътрешния слой) на кожата. Освен това той е повлиян от множество вътрешни фактори (генетика, хормонални промени, метаболизъм) и външни фактори (UV лъчение, замърсяване на околната среда, тютюнопушене, неправилно хранене, липса на сън, недостатъчна физическа активност, нередовна и/или неправилна грижа за кожата и др.).
И ако на вътрешните фактори трудно можем да повлияем или да ги променим, то въздействието на външните фактори върху процеса на остаряване до голяма степен зависи от самите нас. Какво можем да направим ще разгледаме във втората част на тази статия.