Витамини за красота или как да подобрим състоянието на кожата, косата и ноктите си
Известно е, че витамините и минералите са добрите помощници за постигане на красив и здрав вид. Но въпросът е приемаме ли достатъчно с начина си на хранене? Кожата, косата и ноктите са огледало на това, което ядем.
Кожата е външната обвивка на тялото ни, най-големият орган, който има между 300 и 350 милиона клетки, които се обновяват постоянно.
Косата и ноктите са кожни придатъци, които структурно са близки до горния слой на кожата - епидермиса.
Имайте в предвид, че състоянието на кожата, косата и ноктите е силно зависимо от общото състояние на организма и много вътрешни болести веднага се отразяват на нашия външен вид. Това е особено вярно на заболявания на храносмилателната система, червата, белите дробове, сърцето, черния дроб.
Рискови фактори
Състоянието на кожата, косата и ноктите може да се влоши от:
о лошите условия на околната среда;
о злоупотреба с излагане на слънце;
о стреса и умората;
о лечение с антибиотици;
о небалансирано хранене, наличие в храната на големи количества мазнини и прости въглехидрати, строг режим на хранене;
о твърде интензивни спортни тренировки;
о пушене;
о злоупотреба с алкохол.
Малко факти:
Косата се състои от три части: корен, разположен дълбоко в кожата (дермата); космени фоликули, разположени в корена; космено стъбло, разположено над кожата.
В корена се намират мастните жлези, които смазват косата със своите секрети. В случай на недостатъчна функция на мастните жлези косата става суха, а при прекомерна функция - мазна.
Косата расте постоянно, средно 1-1,5 см на месец. С възрастта растежът й се забавя.
Ноктите са съставени от рогово вещество с плътна структура. Нокътът е разположен в нокътното легло, стените и дъното на което са покрити с кожа. Техният растеж се дължи на специални клетки - онихобласти. Ноктите на ръцете растат средно с 1 мм за седмица, на краката - 4 пъти по-бавно. През лятото растежът им се усилва, през зимата - се забавя.
След 25-тата година кожата ежегодно губи до 1,5% от основните си компоненти, а това води до влошаване на състоянието й. Поради това е необходимо да се поддържа след тази възраст.
Първоначално идеята за допълване на външната грижа за кожата с помощта на прием на витамини и хранителни добавки възникнала в Съединените щати и Япония. Така се появили витаминните препарати и хранителни добавки. Сред техните компоненти има няколко очевидни лидери:
Полифенолите - растителни пигменти, които са мощни антиоксиданти. Те намаляват пропускливостта и крехкостта на капилярите, имат противовъзпалителен и заздравяващ ефект, подобряват кръвообращението. Една от най-големите групи на полифенолите са флавоноидите. Богати на полифеноли са гроздето, черния шоколад, зеления чай, ябълките, нарът, боровинките и други плодове и зеленчуци.
Колаген - структурния протеин, който е в основата на съединителната тъкан на човешкото тяло и е отговорен за еластичността на кожата.
Коензим Q10 защитава колагена на кожата от разрушаване, причинено от UV светлина, съпротивлява се на сухота на кожата, стимулира деленето на кожните клетки. Неговата ефективност се увеличава в комбинация с витамин Е.
Фитоестрогените - към този клас вещества се отнасят соевите изофлавони и ресвератролът, който се намира в гроздовите семена и червеното вино. Други източници на фитоестрогени са червена детелина, женско биле, див сладък картоф, ленени семена, шишарки от хмел. Добавки и препарати с тези съставки се използват за лечение на плешивост, причинена от излишък на мъжки хормони в тялото, акне, мазна себорея.
Хиалуроновата киселина е съставна част от кожата и е отговорна за нейната хидратация. Съдържанието на хиалуронова киселина в зрялата кожа намалява.
Тествайте себе си
На състоянието на кожата, косата и ноктите лошо се отразява недостигът на витамини и минерали. Често по външният им вид може да разберете какво точно ви липсва.
Витамин C е отговорен за еластичността на кожата, помага за синтезиране на нови колагенови влакна. Ако има дефицит кожата е бледа, изтощена, на лицето се очертават кръвоносните съдове, появяват се пигментни петна.
Витамин А предпазва кожата и лигавиците от негативните фактори на околната среда. При недостиг кожата изсъхва и се лющи, става склонна към възпаления, появяват се червени петна.
Витамин В2 (рибофлавин) участва в процеса на обмяната на веществата и клетъчното дишане. При липса - чести дерматити, напукани устни.
Витамин B7 (биотин) стимулира обновяването на клетките на кожата, косата и ноктите. Недостигът води до бледа и лющеща се кожа, различни нарананявания по кожата дълго време не се лекуват, косата пада.
Витамин Е (токоферол) има мощно антиоксидантно действие - забавя стареенето и стабилизира вътреклетъчните процеси. Ако липсва косата губи обичайния си блясък, кожата изсъхва и загрубява.
Витамин PP (ниацин) участва в синтеза на ензими, отговорни за клетъчното дишане на кожата. При недостиг кожата става бледа и суха, устните придобиват синкав оттенък.
Витамин B9 (фолиева киселина) подпомага бързото обновяване на клетките на кожата и предпазва стените на съдовете от разрушаване. При дефицит косата става крехка, безжизнена и вяла, с усилен косопад.
Селенът е мощен антиоксидант, който защитава клетъчните мембрани от увреждане от свободни радикали. При недостиг върху кожата на лицето и на гърба се появяват пъпки, развива се алопеция ареата (косопад на участъци във формата на кръгове).
Цинкът е от съществено значение за растежа и деленето на клетките, участва във всички видове обмен и е част от генетичния апарат на клетките. Ако ви липсва цинк ще забележите, че на ноктите ви се образуват напречни канали, косата започва да капе.
Калций - осигурява нормалната пропускливост на клетъчните мембрани, участва в изграждането на костите. При дефицит кожата става суха и губи своята еластичност, косата изтънява, ноктите се разслояват и често се чупят.
Манган - бори се със свободните радикали, поддържа стабилността на структурата на клетъчните мембрани, нормализира работата на мускулите, осигурява нормалното развитие на костите и съединителната тъкан. Когато има недостиг косата и ноктите растат много бавно, появява се люспест обрив и пигментация на кожата.
Сяра - в кожата, косата и ноктите има много сяросъдържащи аминокиселини. В големи количества сяра присъства в меланина, предпазващ кожата от вредните ултравиолетови лъчи. Ако имате недостиг кожата става отпусната, често се появяват обриви, зачервяване, сърбеж. Ноктите стават крехки и изтъняват. Косата губи блясъка си.
Магнезият е необходим за осигуряване на клетките на кожата с енергия, за пълноценен обмен на протеини, мазнини, въглехидрати, за синтеза на колаген. При дефицит ще забележите рано появили се бръчки, подпухналост, цветът на лицето става нездравословен. Ноктите стават по-тънки и крехки, а косата вяла и забавят растежа си.
Мед - предпазва колагена от разрушаване и е активната съставка на пероксидисмутаза, който участва пряко в синтеза на колаген. Първият симптом на недостиг на този елемент е ранно побеляване на косата. Увеличава се предразположеността към алергии, витилиго.
Няма съмнение, че правилната диета, богата на витамини и микроелементи ни помага да поддържаме здравето и красотата си. Все пак в студения сезон концентрацията на витамини в плодовете и зеленчуците е силно намалена. Същото нещо се случва и когато ги подложим на топлинна обработка. За запазване на баланса на витамини и микроелементи в организма ще помогне приема на мултивитаминни комплекси.
Не забравяйте обаче, че самолечението е опасно за живота, за съвет относно използването на каквито и да е лекарства и добавки се консултирайте с лекар.