Криопилингът – ниските температури против възрастовите промени на кожата
Известно е, че с помощта на процедури за почистване на лице могат лесно да се отстранят мъртвите клетки от епидермиса на кожата, който е постоянно изложен на вредното въздействие на агресивните фактори на околната среда. В резултат на това въздействие се появяват първите признаци на стареене на кожата, възпалителни процеси, промяна в цвета и релефа й. Един от видовете почиствания на повърхността на кожата от мъртвите клетки се явява криопилингът или почистване на лицето с помощта на ниски температури.
Целта на тази процедура е чрез използване на ниски температури да се предизвика рязко стеснение на кръвоносните съдове и, като следствие - понижаване на метаболитните процеси в охладените тъкани, намаляване консумацията на кислород, промяната на скоростта на транспортиране на вещества през клетъчната мембрана и увеличаване вискозитета на синовиалната течност.
Принцип на действие
Лечение на кожни дефекти чрез използване на течен азот в козметологията се прилага от 60-те години на 20 век. Течният азот е безцветна и без мирис прозрачна течност, чиято температура по време на процедурата достига -195 градуса по Целзий. Въздействието на този материал върху кожата се проявява по различни начини, в зависимост от техниката на прилагане.
В някои случаи ниската температура може да доведе до стесняване и след това постоянно разширяване на периферните кръвоносни съдове, което позволява да се задействат резервните капиляри на дермата и да се подобри външния вид. В други случаи (при по-продължителна обработка) процесът води до клетъчна смърт. В първия случай времето на въздействие се ограничава до 10-15 секунди, а във втория - 30 секунди или повече.
Криопилингът на лицето е един от най-нежните и безопасни методи за отстраняване на мъртвия епител, тъй като действието на ниските температури се ограничава само до епидермиса и не прониква в по-дълбоките слоеве. Въпреки това масовото унищожаване на старите клетки стимулира образуването на нови клетки и процес на производство на колаген.
Как протича процедурата?
За да се избегне появата на пигментни петна (под въздействието на ултравиолетовите лъчи на слънцето), криопилингът е най-добре да се извършва в по-хладните сезони.
Почистеното от грим, мазнини и други замърсявания лице се обработва с течен азот, като продължителността на въздействие се определя от козметолога. Там, където има участъци с хиперкератоза, пост-акне и белези, времето за обработка е малко по-дълго, отколкото на равните участъци.
Процедурата трае около 5-10 минути, а броя на сесиите се определя от козметолога. Ако кожата няма груби дефекти и просто трябва да се освежи малко и да се стегне, броят е ограничен до 1-2 сесии. При наличие на свързани с възрастта промени и груби дефекти, броят на сесиите може да варира от 4 до 19.
Пациентът може да чувства незначителна и краткотрайна болка, която бързо преминава, както и усещане за парене и чувство на студ. След пилинга има зачервяване на кожата, което обикновено продължава 1-2 дни.
След това лицето придобива по-тъмен нюанс и започва процес на излющване. „Коричките“ падат след 6-7 дни (максимум 10-12 дни). Ако е необходимо, след определен период от време процедурата може да се повтори.
Възстановителният период е от няколко седмици до 2-3 месеца, в зависимост от броя на сесиите, от дълбочината на въздействие и от площта на обработваната повърхност.
Показания и противопоказания
Както при всяка козметична процедура, има показания и за този вид пилинг, които са както следва:
- Застаряваща или увяхваща кожа.
- Наличие на бръчки и увисвания.
- Отпуснатост или сухота на кожата.
- Наличие на капилярна мрежа.
- Акне и белези от акне.
- Грапавост на кожата.
- Разширени пори.
- Наличие на пигментни петна.
- Фото-стареене и сивкав цвят.
Противопоказанията за криопилинг трябва да бъдат определени от медицински козметик преди процедурата. Те включват:
- Кожни заболявания или инфекция от вирусно естество.
- Свръхчувствителност на определени области на тялото и лицето към студ.
- Изгаряния или наличие на отворени рани на третираната зона.
- Активната форма на туберкулоза.
- Заболявания на ендокринната система.
- Бъбречна или чернодробна недостатъчност.
- Заболявания на кръвоносните съдове и сърцето.
Ефекти от процедурата
Ако има бръчки (тип "пачи крак") по лицето или дълбоки бразди, след процедурата малките бръчки се изглаждат, а дълбоките стават по-слабо изразени. Дълбоките бръчки могат да бъдат отстранени след няколко сесии. Белези от акне и други несъвършенства стават невидими и по-гладки.
Криопилингът позволява да се свият разширените пори и да се намали производството на себум. Методиката елиминира увяхналия цвят на кожата и признаците на стареене, повишава тонуса и еластичността на лицето. След няколко сесии се постига лифтинг ефект и ефект на подмладяване.