Биофлавоноиди (фитоестрогени)
Биофлавоноидите са вещества от растителен произход, съдържащи се в листата, цветовете, плодовете, корените на различни растения. Повечето от тях са пигменти, които придават определен цвят на растенията. Най-известните и често използвани в медицински и козметични препарати са биофлавоноидите: хесперетин, хесперидин, еродитол, кверцетин, рутин, ресвератрол и др.
Биофлавоноидите се намират във всички растения. Най-широко използвани в козметологията са растенията като лайка, амарант, див кестен, гинко билоба, праскова, червено грозде. Химичната структура на много растителни биофлавоноиди е подобна на тази на човешкия естроген, като в този случай биофлавоноидите се наричат фитоестрогени. Козметиката с биофлавоноиди-антиоксиданти предпазва клетките на кожата от разрушаване и промени във функциите, причинени от действието на свободните радикали. Червеното грозде например съдържа уникалното съединение ресвератрол, което предотвратява развитието на някои тумори, атеросклероза и забавя стареенето на кожата. Лайката отдавна е известна със своите противовъзпалителни и антибактериални свойства, които се свързват с наличието на биофлавоноидите кверцетин и апигенин в това растение. Кората на конския кестен е богата на ескулин, есцин, фраксин, които стимулират микроциркулацията и облекчават отоците. Флавоноидът пруназин, съдържащ се в прасковените и кайсиевите ядки, инхибира образуването на меланин, оцветяващ пигмент на кожата, което прави възможно използването му в продукти за изсветляване на кожата.
Биофлавоноидите косвено засягат дермата, като предпазват колагеновите влакна и междуклетъчното вещество от разрушаване. Това позволява да се поддържа плътността и еластичността на кожата. Друга важна способност на биофлавоноидите е способността да укрепват стените на капилярите и да намаляват тяхната пропускливост.
Най-значимото използване на биофлавоноидите в козметиката е свързано с включването на група фитоестрогени в продукти против стареене. Поради тези съединения, които имат афинитет към естрадиола, те имат естроген-подобен ефект. С възрастта, особено в менопаузата, нивото на естроген при жените силно намалява. Като се има предвид, че естрогенът оказва влияние и върху синтеза на еластин и хиалуронова киселина в кожата, фитоестрогените могат да компенсират липсата на естроген и значително да подобрят естетическата привлекателност на кожата.
Пшеницата, соята, ориза, овеса, ябълките, цветята на ириса и други растителни източници са богати на фитоестрогени.
Фитоестрогените, поради своя растителен произход и особености на действие, имат изключително локален ефект и са абсолютно безопасни за употреба!
Серия MULTIBALANCE на Jean d'Arcel е създадена да покрие изцяло нуждите на зрялата кожа, като основната активна съставка в серията са фитоестрогени от цветето ирис.