Митове за ботокса
- Ботоксът е стрес за мускулите
Нищо подобно. Ние се смеем, плачем, мръщим нос или вежди, а мимическите мускули в същото време работят. Дори по време на сън чертите на лицето не се отпускат напълно. Защо да не дадем почивка на мускулите? Ботоксът принудително стопира мимическите гримаси и кожата се наслаждава на заслужената почивка. Така че за никакъв стрес не може да става дума.
- С ботокса може да се отровите
Абсолютно безпочвено твърдение. Вярно е, че съдържа отрова – ботулин, но само от типа А. Бактериите, от които се получава съдържат 17 типа токсини. Да не говорим, че ботоксът многократно се пречиства и разрежда. Освен това действа локално. Специалистите твърдят, че ботоксът е далеч по-безопасен от аспирина и антибиотиците.
- Ботоксът се натрупва в организма и след няколко години се проявява опасното му действие
Това не може да стане, тъй като ботоксът се елиминира от организма за 3 седмици. А ефектът му продължава няколко месеца. Лишено от научен смисъл е и твърдението, че ботоксът не действа на хора, които са се тровили някога с гъби или консерви. Действително някои са устойчиви към ботокса, но причината е силната имунна система, която мигновено неутрализира токсина ботулин. На такива хора е безпредметно да се прави ботокс.
- Към ботокса се привиква
Ботоксът не предизвиква физиологическа зависимост. Това е 100 % доказано. Човек си прави ботокс не защото организмът му има нужда от отрова, пък била тя и в минимални количества, а защото иска да изглежда добре. След като действието на препарата свърши, лицето се връща в предишното си състояние. Ако се предприеме следваща манипулация, то стремежът към младост едва ли може да се нарече психологическа зависимост.
- Ботоксът под мишниците или дланите срещу прекомерно изпотяване нарушава терморегулацията
В тези случаи ботоксът блокира функциите на нервите, свързани с потните жлези. Но това съвсем не означава, че потта интензивно ще се отделя от други части на тялото. Просто организмът ще я произвежда в нормално количество.