Как ретинолът ще реши всичките ви кожни проблеми
Ретинолът е удивителна отделна вселена. Чували сме нещо за него, но го избягваме и не знаем как да го използваме. Козметолозите казват, че ретинолът е златният стандарт за грижа за кожата: той решава почти всички проблеми - от акне до бръчки. В същото време хората с чувствителна кожа се страхуват от него, а в някои страни може да се закупи само по лекарско предписание и след като подпишете, че знаете за противопоказанията му и не възнамерявате да забременеете през следващата година. И така, какво да правим с него? Експертите отговарят.
КАКВО Е РЕТИНОЛ?
Ретинолът е една от формите на витамин А, както и най-разпространеното популярно име за всички форми на витамин А (за улеснение ще продължим да го наричаме така в материала). Въпреки че е правилно да ги наричаме ретиноиди. Най-ефективната форма на витамин А, която може да повлияе на човешките кожни клетки, е чистата ретиноева киселина. Всички други форми на витамин А, веднъж приложени върху кожата, трябва да претърпят трансформация в ретиноева киселина, преди да могат да действат върху клетките. Повечето ретиноиди са само прекурсори на ретиноевата киселина. Списъкът на популярните ретиноиди в низходящ ред на ефективност е както следва: ретиноева киселина, ретиналдехид, ретинол, ретинол палмитат, ретинол ацетат. Но това не е целият списък с производни на витамин А.
ЗАЩО КОЖАТА СЕ НУЖДАЕ ОТ РЕТИНОЛ?
Ретинолът помага на кожните клетки да функционират нормално. Според козметолозите клетката работи нормално от момента на раждането на човек до около двадесет и пет години, след това започва процесът на стареене на кожните клетки. Всъщност ретинолът помага в борбата с бръчките, акнето и сухата кожа.
КАК РЕТИНОЛЪТ РЕШАВА ВСИЧКИ ТЕЗИ ПРОБЛЕМИ?
- Ускорява обновяването на клетките (проблем: бръчки, хиперпигментация)
Епидермисът (горният слой на кожата) се състои от няколко слоя клетки, които трябва постоянно да се обновяват. Докато се придвижват от долния слой на епидермиса към най-горния слой, клетките се сгъстяват, защитавайки кожата, след което умират и падат. Този микроексфолиант не се забелязва от човешкото око и е необходимо да става всеки ден. Обикновено (например при дете) цикълът на обновяване на епидермалните клетки отнема около 28 дни. При възрастен този процес се забавя, клетките от повърхността на кожата не се ексфолират навреме - настъпва удебеляване на кожата. Ретинолът помага да се ускори процесът на обновяване на клетките и да се доближи до физиологичната норма. Ето защо, ако човек е натрупал много излишни люспи на повърхността на кожата, тогава в началото, когато започне да използва ретинол, забелязва повишено лющене на кожата, сухота и стягане. Но след известно време състоянието на кожата се стабилизира.
- Регулира работата на мастните жлези (проблем: акне)
Да се върнем на кожата на детето: то няма разширени пори, черни точки и възпаления. Проблемите идват, когато се задействат хормоните – през юношеството. Ретинолът стабилизира функционирането на мастните жлези: порите се стесняват, възпалението изчезва.
- Повишава стегнатостта и еластичността на кожата (проблем: бръчки, сухота)
Ретинолът стимулира работата на фибробластите, които са отговорни за производството на колаген, еластин и хиалуронова киселина и които започват да работят по-бавно с възрастта (след 25 години). Научно доказано е, че най-добрите начини за стимулиране на фибробластите са инжекции с хиалуронова киселина (биоревитализация), лазерен ресърфейсинг и ретинол. Затова ретинолът се препоръчва и при суха кожа.
ЗАЩО, АКО РЕТИНОЛЪТ Е ТОЛКОВА ЕФЕКТИВЕН, НЕ ГО ИЗПОЛЗВАМЕ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ВРЕМЕ, А ПОНЯКОГА СЕ СТРАХУВАМЕ ОТ НЕГО?
Защото ако предозирате или използвате продукт с ретинол неправилно, кожата ви ще реагира незабавно: може да се появи повишено зачервяване, подуване и интензивно лющене. Не трябва да забравяме, че ретинолът е форма на витамин А. Малко витамин не е добре, много - също. Тези, които са имали лечение на акне с прием на ретинол през устата, знаят, че витамин А се натрупва в черния дроб и остава там до шест месеца. Освен това ретинолът е противопоказан при бременни жени и не трябва да забременявате още шест месеца след спиране на приема му. Когато използвате козметика с ретинол, трябва да използвате слънцезащитен крем, тъй като, първо, витамин А се разрушава при излагане на слънце и второ, кожата става по-чувствителна към слънчевите лъчи, което е риск за поява на хиперпигментация. Ето защо не е необходимо да тичате до аптеката, да купувате ретиноева киселина или да приемате сами таблетки с висока доза витамин А. Формата, дозировката и самият продукт трябва да бъдат избрани от специалист.
АКО ВИДЯ РЕТИНОЛ В СЪСТАВА НА КРЕМ В ТЪРГОВСКАТА МРЕЖА, МОГА ЛИ ДА ГО КУПЯ?
Ако прочетете съставките на даден продукт и видите ретинол в него, но няма предупреждения за слънцезащита и стриктни инструкции за употреба, тогава най-вероятно продуктът съдържа ниска концентрация на ретинол и е безопасен. Но ако на опаковката пише с големи букви: „съдържа ретинол“, „използвайте само вечер“, „само веднъж седмично“, „не може да се използва от бременни жени“, тогава продуктът съдържа висока концентрация на ретинол. Такива лекарства се предписват от дерматолог и не се продават в обикновените магазини.
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА ДОБАВИТЕ РЕТИНОЛ КЪМ СОБСТВЕНИЯ СИ ПРОДУКТ ЗА ГРИЖА ЗА КОЖАТА?
Не. Не знаете точния химически състав на крема, така че не можете да познаете как ретинолът ще взаимодейства с всяка съставка. Например, хиалуроновата киселина блокира ефекта на ретинола. Ако сложите ретинол в крем, той реагира много бързо с кислорода – окислява се. Затова много научни лаборатории работят усилено, за да го поставят в липозоми или други форми на капсули, които ще предпазят ретинола от взаимодействие с кислорода и други химични елементи и ще го доставят до клетките на кожата ви.
КАКВА КОНЦЕНТРАЦИЯ НА РЕТИНОЛ Е ПО-ЕФЕКТИВНА?
Ефективността на ретинола зависи повече от формата, отколкото от концентрацията му. Може да е в малка концентрация, но в капсулиран вид, така ще проникне достатъчно дълбоко, за да започне необходимите процеси в клетките. Случва се и така, че ретинолът се освобождава във висока концентрация, но не може да проникне в желания слой кожа, така че ефектът му е минимален.
КОЛКО ЧЕСТО И ПО КОЕ ВРЕМЕ ТРЯБВА ДА НАНАСЯТЕ КРЕМ С РЕТИНОЛ?
Ако говорим за концентриран продукт, тогава трябва да свикнете с него. Започнете по тази схема: нанесете веднъж през нощта, изчакайте една седмица, наблюдавайте реакцията на кожата. Залющва ли се? Зачервява ли се? Приложете го отново за през нощта и изчакайте шест дни. Ако всичко е наред, приложете и изчакайте пет дни. И така постепенно преминете към ежедневна употреба.
КРАТКИ ПРЕПОРЪКИ, АКО РЕШИТЕ ДА ИЗПОЛЗВАТЕ КОЗМЕТИКА С РЕТИНОЛ:
- използвайте продукти с ретинол през нощта, повечето форми на ретинол няма да бъдат от полза за кожата при пълна дневна светлина.
- приучете кожата си към ретинола постепенно, на интервали. както вече описахме по-горе.
- нанесете продуктите върху чиста и суха кожа, мократа кожа може да абсорбира ретинола твърде бързо, причинявайки дразнене.
- ако решите да използвате козметика с ретинол за първи път, изберете формули с овлажняващи съставки, които ще омекотят дразнещия ефект на ретинола.
- за мазна кожа е по-добре да изберете серум с ретинол, а за суха кожа е по-добре да изберете масло с ретинол.